Po beztroskiej zabawie przychodzi nas na porządkowanie lalek, samochodzików i klocków. Większość dzieci niezbyt przychylnie odnosi się do prośby rodziców, gdyż sprzątanie po zabawie kojarzy się z czymś nieprzyjemnym.
Zachęcające sprzątanie – regalik na zabawki
Umiejętność przekonania dziecka do porządkowania swojego pokoju jest istotna, ale nie w każdym przypadku poskutkuje to inicjatywą pociechy. Nie zawsze będziemy mieć tyle szczęścia – dziecko po prostu będzie rozczarowane i smutne, niechętnie zabierając się do pracy, a czasami odmawiając wykonania zadania i reagując płaczem. Od najmłodszych lat warto przekonywać naszego potomka, że utrzymywanie czystości w pokoiku jest ważne. Znakomitym pomysłem na to, aby sprzątanie też było elementem ciekawej zabawy, jest zastosowanie rankingowych wygodnych regalików dziecięcych. Na czym polega ich fenomen i dlaczego dziecko miałoby w ten sposób przekonać się do sprzątania?
Najlepszy regalik na zabawki ranking grudzień 2023
Regał dziecięcy na zabawki – kiedy jest potrzebny?
Dobry regał – organizer na zabawki to użyteczny element wyposażenia wnętrza, który możemy umiejscowić w dziecięcym pokoiku. Będzie on spełniał założenia pojemnego mebla na zabawki, książeczki i inne akcesoria dziecięce. Wysuwane moduły są łatwe w użytkowaniu, wobec czego dziecko będzie mogło bezproblemowo pochować wszelkie elementy do odpowiednich pojemniczków. Regał dziecięcy z koszami wysuwanymi ułatwia dzieciom utrzymywanie porządku w przestrzeni, przy jednoczesnym zachowaniu przyjemnych walorów estetycznych. W rankingu dostępnych jest wiele modeli regalików, począwszy od naturalnych produktów drewnianych, po estetyczne mebelki z plastiku.
Po schowaniu przedmiotów do plastikowych lub drewnianych modułów pokój znów zaczyna wyglądać przejrzyście – tak, jak to było jeszcze przed zabawą. Jeśli mamy w domu małego bałaganiarza, który niechętnie odnosi się do sprzątania klocków, to kolorowy regał do przechowywania zabawek będzie stanowić dla dziecka tajemniczą “skrytkę”, która przypilnuje jego skarbów.
- Regał na książki i zabawki przyda się wszędzie tam, gdzie mamy problem z wyposażeniem wnętrza. Regalik stanowi pojemny organizer na różnorakie elementy, dzięki czemu możemy w nim ukryć nawet najbardziej nieforemne zabawki.
- Regał do przechowywania zabawek może usprawnić proces sprzątania, dzięki temu, że skojarzymy wysuwane moduły mebla ze skrytkami czy zwierzęcymi kryjówkami. Nasza pociecha będzie chętniej angażować się we wspólne sprzątanie pokoiku.
- Regał na zabawki z szufladami to rozbudowana wersja regaliku modułowego. Dodatkowe elementy wysuwane pozwalają na umiejscowienie w nich kredek, długopisów, zeszycików czy małych zabawek.
Regał na zabawki z pojemnikiem
Organizer z poręcznymi pojemnikami może być wykonany w wersji otwartej lub zamkniętej. Rankingowy regał na zabawki zamykany jest przydatny wówczas, gdy zależy nam na zakamuflowaniu przedmiotów, np. przed wizytą gości. Chowane moduły zabezpieczą także regał przed niepożądanym otwarciem przez malucha. To szczególnie ważne wtedy, gdy nasza pociecha bardzo chętnie bawi się drewnianymi klockami, czy metalowymi samochodzikami – te, przy upadku z takiej wysokości, mogą boleśnie ranić dziecko.

Z kolei wysoki regał na zabawki w stylu otwartym to nic innego jak stelaż, który został wyposażony w wygodne boxy, najczęściej drewniane lub plastikowe. Zwykle kosze, czyli poszczególne moduły regalika, są niezwykle proste w przesuwaniu i modyfikowaniu ich pozycji. Można tym samym wykorzystać wiele wersji kolorystycznych, a gdy się znudzą – swobodnie je zmienić. Do pokoju dziewczynki sprawdzi się regał dziecięcy z koszami w kolorach pastelowych, dla chłopca zaś duży regał na zabawki z niebieskimi lub zielonymi modułami. Uniwersalnym wyborem, pasującym do większości pokojowych aranżacji, jest tradycyjny biały regał na zabawki, który zachwyca prostotą i estetyką.
Półka na zabawki dla dzieci
Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie wygodnej półki na zabawki, która zazwyczaj ma mniejszą liczbę skrytek i może być zainstalowana na określonej wysokości. Półeczka przydaje się wówczas, gdy chcemy wyeksponować jakąś zabawkę lub książkę, ustawiając ją w widocznym miejscu. Regały na zabawki do pokoju dziecięcego w formie półek to także duża oszczędność przestrzeni. Łatwość w porządkowaniu jest niepodważalna, a nasza pociecha z pewnością będzie chciała również zaangażować się w proces sprzątania. Półka na zabawki z rankingu może być wykonana jako niski regał na zabawki, który będzie umożliwiał dziecku samodzielne wyciąganie przedmiotów z przegród w dowolnej chwili.
Po zakończonej zabawie wystarczy “wrzucić” wszystkie elementy z powrotem, bez konieczności ich skrupulatnego układania. Regał w pokoju dziecka przytwierdzony bezpośrednio do ściany zapobiegnie samodzielnemu posługiwaniu się przedmiotami przez dziecko. W przypadku takiego rozwiązania to rodzic decyduje, kiedy i jaką zabawką będzie bawić się maluch. Warto zastanowić się, który sposób będzie w naszym przypadku najodpowiedniejszy.
Rodzaje regałów na zabawki dla dzieci
Od wolnostojących, przez modułowe, nieregularne, wiszące, schodkowe skończywszy na narożnych – rodzajów dziecięcych regalików jest bez liku, przez co możemy być nieco skonfundowani rozpiętością ofert. Choć wybór najlepszego rankingowego wariantu półki na zabawki jest bardzo ważny, to warto pamiętać, by półeczka modułowa na zabawki czy regał stojący na książki dla dzieci były w pełni użyteczne i bezpieczne dla pociechy. Mebel, który jest wykonany z twardych materiałów, nie powinien posiadać ostrych kantów. Elementy przesuwane powinny być dla dziecka bezpieczne i dobrze by było, by posiadały pewne ograniczniki zapobiegające gwałtownym ruchom, to jedne z kryteriów, które zostało przyjęte w rankingu na podstawie opinii doświadczonych rodziców. Wybierajmy produkty, które zostały wyprodukowane z bezpiecznych surowców i materiałów syntetycznych. Regał nie powinien być wyposażony w niewielkie elementy odczepiane, które mogłyby zostać przypadkowo połknięte przez niemowlaka. Poniżej prezentujemy zestawienie najchętniej wybieranych wariantów, wraz ze skrótowym opisem.
Drewniany regał na zabawki
Drewniany regał — organizer na zabawki, pokryty jest zwykle tylko bejcą, wobec czego nie posiada warstwy szkodliwej dla dziecka — farby. Naturalne drewno, takie jak sosna czy dąb, znakomicie pasuje do surowych i klasycznych aranżacji. W wielu przypadkach można wykorzystać także barwiony, np. biały regał na zabawki – zwracajmy wtedy uwagę na sposób pokrycia powierzchni drewnianej.
Plastikowy regał na zabawki
Plastikowy, duży regał na zabawki wybrany z rankingu, jest wytrzymały na uderzenia i częstą eksploatację. Plastik daje bardzo dużą możliwość do modyfikowania kolorów modułów, wobec czego produkt końcowy może posiadać niezwykle różnorodną kolorystykę. Ważne, by tworzywo sztuczne miało dobre właściwości w odniesieniu do bezpieczeństwa użytkowania przez dzieci.
Regalik na zabawki na kółkach
To dosyć niecodzienny i rzadko spotykany niski regał na zabawki, który został wyposażony w dodatkowe kółka. Półka jest tym samym jeździkiem, który może być przesuwany wszędzie tam, gdzie bawi się nasza pociecha. Po zakończonej zabawie możemy bezpiecznie odstawić mebel w dowolne miejsce w pomieszczeniu.
Regał wiszący na zabawki
Zainstalowany w bezpiecznej odległości od rączek dziecka, wiszący regał do przechowywania zabawek sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie potrzebujemy maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce. Półka wisząca może stanowić uzupełnienie regałów modułowych bądź też stanowić jedyny regał na książki i zabawki w pomieszczeniu.
Regalik schodkowy na zabawki
Regał na książki i zabawki w schodkowej formie swoją nazwę zawdzięcza specyficznemu wyglądowi. Poszczególne kwadraty, ustawione fabrycznie jeden na drugim, przypominają schody. Taki regał w pokoju dziecka będzie ciekawym pomysłem na nowoczesne wypełnienie przestrzeni.
Regał narożny na zabawki
Niewiele miejsca w dziecięcym pokoju? Rankingowy narożny regał stojący na książki dla dzieci sprawdzi się w takiej sytuacji perfekcyjnie. Dostępność z obu stron narożnika maksymalizuje przestrzeń użytkową, dzięki czemu możemy efektywnie zadbać o porządek bez konieczności przemeblowywania pomieszczenia.
Regał słupek na zabawki
To bardzo wąski, wysoki regał na zabawki, przypominający nieco swoim wyglądem piramidę. W zależności od wariantu mebelka możemy mieć do czynienia z wielopoziomową półką na zabawki. Spotkamy także podłużny słupkowy regał na zabawki z szufladami umieszczonymi w dolnej sekcji mebla.
Regał domek na zabawki
Ozdobny regał w pokoju dziecka wybrany z rankingu w formie domku posiada wyróżnik w postaci dachu. Są to dwie płyty, najczęściej drewniane, ustawione na sobie. Daje to bardzo ciekawy efekt “domku dla zabawek”, co z pewnością dodaje pomieszczeniu uroku.
Wyróżnione przez redakcję organizery na zabawki 2023
Najczęściej zadawane pytania na temat regalików na zabawki:

Jakiego koloru wybrać regalik dla chłopca i dziewczynki?
Uniwersalny kolor to odcienie zieleni, biały, szary itp. warto jednak aby pastelowy kolor stanowił tylko części bazowej konstrukcji, żywe kolory powinny wypełniać pozostałe elementy tak, aby dziecięcy mebel nie był monotonny i nudny o tym, dlaczego poniżej.
Czy kolor dziecięcych mebli ma znaczenie?
Kolorowe meble pobudzają dziecięcy mózg w obszarze kreatywności, monotonna kolorystyka działa wręcz odwrotnie.
Lepsze kosze na zabawki czy regaliki w pokoju dziecka?
Kosze, skrzynki i plastikowe pojemniki to dobre organizery zabawek z punktu widzenia rodzica, bo pozwalają w szybki sposób uporządkować zabawki bez segregacji wg typu. Regaliki dedykowane są dla starszych dzieci, które powinny zacząć uczyć się porządku i układania zabawek wg różnego rodzaju typu, pojazdy osobno, klocki osobno itd. Buduje to w dziecku od najmłodszych lat obowiązek sprzątania po zabawie w kreatywny i logiczny sposób.
Dobry wybór mają w ikea, patrzyłem na regał na zabawki z pojemnikami trofast, tani, wydaje się solidny tylko trochę za biały jak do pokoju dziecka. Przydał by się kolorowy regalik na zabawki domek, w końcu to pokój dziecka 😀