Ranking TOP 10: Plac zabaw dla dzieci 2024

Zabawa na świeżym powietrzu ma wiele zalet, o czym nie trzeba nikogo przekonywać. Publiczne i ogrodowe place zabaw dla dzieci mają zachęcać maluchów do aktywności na zewnątrz. Kolorowe drabinki, zjeżdżalnie oraz huśtawki dostosowane są do wieku dziecka, a producenci poszczególnych urządzeń troszczą się o bezpieczeństwo małych użytkowników. Jakie sprzęty powinny stanąć w miejscu zabawy? Czy możliwe jest, by samodzielnie zbudować tani plac zabaw o wysokich walorach rozrywkowych?

Jeszcze do niedawna wyposażenie placu zabaw nie było niczym zaskakującym. Metalowe lub plastikowe urządzenia ustawiane były bez większego zaplanowania przestrzeni, często ignorując potrzeby najmniejszych dzieci. Obecnie huśtawki i zjeżdżalnie posiadają atesty bezpieczeństwa, a do powstających miejsc zabawy zatrudnia się projektantów. Możliwe jest nawet, by urządzić w pełni użytkowy plac zabaw do 1000 zł w swoim ogrodzie. Jak?

Jak wybrać odpowiedni plac zabaw?

Projektując plac zabaw dla dzieci na podwórko, na uwadze należy mieć nie tylko wiek malucha, ale także aspekty związane z bezpieczeństwem. Decyzja o zakupie urządzeń powinna być poprzedzona wyszukiwaniem informacji o atestach i gwarancjach producenta. W ten sposób uniknąć można przykrych zdarzeń podczas zabawy. Wybierając gotowy plac zabaw z rankingu, możesz mieć pewność, że będzie bezpiecznym miejscem zabaw dla dziecka. Cały projekt możesz potraktować jako odrębne moduły, składane w zaprojektowaną wcześniej całość. Przemyśleniu warto poddać także budulec, z którego stworzone zostaną urządzenia. Konstrukcje drewniane są stabilne i wieloletnie, lecz ich używanie wymaga impregnacji i szlifowania, jeżeli oczywiście chcemy skorzystać z samodzielnego konstruowania placu zabaw z projektu. Metal jest niewątpliwie trwałym surowcem, jednak łatwo nagrzewa się pod wpływem słońca. Plastik jest lekki i nie stanowi zagrożenia dla dzieci. Urządzenia mogą być jednak mało stabilne, co trzeba mieć na uwadze.

Najlepszy plac zabaw dla dziecka ranking lipiec 2024

Drewniane place zabaw dla dzieci — konfiguracje

Jednym z popularniejszych budulców współczesnych placów zabaw jest drewno. Ten ekologiczny, naturalny surowiec nie nagrzewa się, tworzy stabilne konstrukcje, a po odpowiednim oszlifowaniu może być bezpiecznie używany przez dzieci. Drewno sprawia, że można z niego zbudować przydomowy plac zabaw dla najmłodszych samodzielnie. W prywatnych ogrodach zwykle pojawiają się drabinki, piaskownice, czy drewniane domki.

Przed oddaniem do użytkowania, plac zabaw na działkę należy zaimpregnować, a następnie można go pomalować na ulubione kolory dziecka. Trzeba też pamiętać o właściwym oszlifowaniu drewna, co ochroni malucha przed skaleczeniami. 

Standardowo gotowy plac zabaw z drewna wybrany z rankingu, składa się z podestu z balustradą, zjeżdżalni oraz zadaszenia. Niekiedy są to także domki drewniane dla dzieci z huśtawką lub pomostem. Przy ich wyborze ważne jest zwrócenie uwagi na wiek i potrzeby malucha. Najmłodsi użytkownicy powinni używać huśtawek z zabezpieczeniem oraz niskich modeli zjeżdżalni. Dedykowany im mini plac zabaw dla dzieci warto wyposażyć w piaskownicę z pokrywą oraz nisko usytuowany domek. Budując plac zabaw na podwórko dla dzieci starszych, można sięgnąć po wyższe ślizgawki, pochylone drabinki oraz ścianki wspinaczkowe.

Najlepszy plac zabaw dla dzieci do ogrodu — co powinien zawierać?

Warto, by najlepszy plac zabaw dla malucha z rankingu wyposażony był w huśtawkę. Ta uniwersalna zabawka sprawdza się jako rozrywka dla maluchów nawet poniżej 1. roku życia. W tym wypadku huśtawki na plac zabaw powinny mieć oparcia i barierki chroniące przed wypadnięciem. Starszym dzieciom wystarczy siedzisko podwieszone na sznurkach.

Modułowy plac zabaw dla dzieci do ogrodu

Oprócz nich mały plac zabaw do ogrodu warto wyposażyć w drabinki. Można je ustawić przy wejściu do drewnianego domku lub tworząc z nich przeszkodę dla starszych pociech. Bardzo popularnym rozwiązaniem instalowanym w domku dla dzieci, obok huśtawki jest także bocianie gniazdo, gotowe zestawy do wyposażenia placów zabaw znajdziesz w rankingu.

Uniwersalnym sprzętem na mini plac zabaw dla dzieci będzie piaskownica. Stworzona z desek konstrukcja może być niewielka, sprawdzając się jako rozrywka dla malców poniżej 4. roku życia. Dla starszych pociech zaplanować należy większą piaskownicę — najlepiej z pokrywą. W ten sposób piasek osłonięty będzie przed zanieczyszczeniem. Stosunkowo tani plac zabaw stworzyć można dzięki zjeżdżalniom. Te także powinny znaleźć się w ogrodzie. Plastikowe ślizgawki przymocować można do drewnianych podestów lub postawić na gotowe modele z drabinkami. Dla większego bezpieczeństwa można zamontować w ich pobliżu specjalne płyty gumowe na plac zabaw, które asekurować będą upadki.

Ogrodowy basen — plac zabaw dla małych i dużych dzieci

Pobudzający wyobraźnię i zajmujący niewiele miejsca rankingowy plac zabaw na ogródek może być także dmuchany. Jego niewątpliwą zaletą będzie mobilność oraz niewielki czas potrzebny na montaż. Wystarczy go napompować, a jeśli posiada basen — zalać wodą, następnie osuszyć i złożyć. Współcześnie baseny dla dzieci wyposaża się w atrakcje dodatkowe. To między innymi dmuchane zjeżdżalnie, drabinki, czy niewielkie tunele. Wadą tego rozwiązania będzie sezonowość.

Pompowany, gotowy plac zabaw nie sprawdzi się jako rozrywka na zimę, wczesną wiosnę i jesień, ale może przybrać postać placu zabaw w rozmiarze XXL. Istnieje również ryzyko uszkodzenia struktury basenu, z którego zacznie schodzić powietrze. Jeśli maluchowi i rodzicom zależy, by w ogrodzie stanął plac zabaw dla dzieci z piaskownicą, wówczas również trzeba będzie zrezygnować z modelu dmuchanego. Piasek może uszkodzić gumową powłokę pompowanego basenu.

Dmuchany zamek z rankingu to jednak doskonały wybór dla tych, co chcą zapewnić bezpieczną rozrywkę w słoneczne dni. Nadmuchanie konstrukcji zajmuje kilka minut pod warunkiem, że zamek będzie służył, do skakania podobnie jak trampolina dla dzieci. W przypadku wodnych atrakcji trzeba liczyć się z czasem na nagrzanie wody, od promieni słońca, ale od czego są baseny dla dzieci.

Domek — plac zabaw z miejscem do odpoczynku

Stworzenie miejsca zabawy dla kilkulatka nie stanowi większego problemu. Ciężej, gdy chodzi o dobry plac zabaw dla roczniaka i dwulatka. W tym wypadku szczególną uwagę zwrócić należy na bezpieczeństwo poszczególnych urządzeń. Poza piaskownicą i huśtawką dedykowany maluchom mały plac zabaw do ogrodu z rankingu warto wyposażyć w domek.

U rocznych pociech sprawdzi się zwłaszcza model plastikowy — lekki, bez ostrych krawędzi i kolorowy. Jeśli zabawka okaże się interesująca, w przyszłości plac zabaw dla malucha uzupełnić można o domek drewniany. Można go wówczas ustawić na podwyższeniu, montując do niego zjeżdżalnię lub linę do wspinaczki.

Dobrze, by wcześniej stworzyć projekt placu z domkiem, co ułatwi rozplanowanie przestrzeni. Warto uwzględnić w nim wzrost malca, dopasowując wysokość drzwi i dachu do potrzeb dziecka. Ważny jest też wybór budulca. Stawiając na drewno, konieczne będzie sprawdzenie, czy konstrukcja nie zawiera wystających krawędzi, gwoździ i drzazg. Modele plastikowe zmniejszają ryzyko skaleczenia, lecz wymagają precyzyjnego montażu.

Nowoczesny plac zabaw w ogrodzie — na co postawić?

Dawniej to metalowy plac zabaw kojarzony był z nowoczesnością. Obok wysokiej trwałości urządzeń rozwiązanie to ma jednak wady — metal szybko nagrzewa się w słońcu, przez co dzieci narażone są na poparzenia. Jakie więc wyposażenie placu zabaw wybrać, chcąc stworzyć nowoczesne miejsce rozrywki? Warto zdecydować się na gotowe konfiguracje urządzeń w placach zabaw dostępnych w rankingu. Te kompaktowe konstrukcje zawierają zjeżdżalnię, huśtawkę, czy piaskownicę. Jest w nich także ściana wspinaczkowa dla dzieci do ogrodu, czy ruchome pomosty. Całość ustawiona jest na stabilnym podłożu. W nowoczesnych projektach wykorzystuje się także płyty gumowe na plac zabaw amortyzujące upadki.

Plastikowe place zabaw — ich wady i zalety

Często plac zabaw na działkę wykonany jest z plastiku. Zaletą tego materiału jest stosunkowo dobra trwałość i odporność na działanie czynników atmosferycznych. Wykonana z plastiku zjeżdżalnia na plac zabaw wybrana z topowych miejsc w rankingu nie nagrzewa się w równej mierze, co ślizgawki metalowe, a dodatkowo może mieć różny rozmiar. To korzystne zwłaszcza przy planowaniu miejsc zabawy dla dzieci w różnym wieku. Plastik jest stosunkowo lekki, dlatego nie stanowi zagrożenia dla maluchów. Z powodzeniem można go wykorzystać, planując plac zabaw dla dwulatka, nie obawiając się o ryzyko przygniecenia dziecka przez urządzenie. Niestety, mały plac zabaw do ogrodu stworzony w całości z plastiku ma swoje wady. Z uwagi na niewielką wagę materiał ten cechuje niska stabilność. Plastikowe konstrukcje mogą też udźwignąć określony ciężar, którego nie należy przekraczać pod ryzykiem załamania. Warto przemyśleć te kwestie.

Wyróżnione przez redakcję place zabaw 2024

Najczęściej zadawane pytania:

Najlepszy plac zabaw dla dzieci z rankingu

Jak zrobić plac zabaw dla dzieci?

Budowę placu zabaw warto zacząć od projektu, rozplanować koszty inwestycji i potraktować projekt jak instalacje z gotowych modułów wybranych z rankingu. Tym samym zaoszczędzisz sobie dużo czasu na szlifowanie, impregnowanie i cięcie każdego drewna. Każdy produkt z rankingu ma odpowiedni atest i jest przystosowany do użytku dla dzieci.

Co można znaleźć na placu zabaw w przydomowym ogrodzie?

W projektach domowych parków zabaw uwzględnia się taki elementy rozrywki jak: bocianie gniazdo, domek, huśtawki, piaskownice, zjeżdżalnie, ściany wspinaczkowe, liny oraz siatki do wspinania, a także ruchome pomosty, drążki do podciągania i drabinki.

Czym wyłożyć plac zabaw?

Do najpopularniejszych powierzchni można zaliczyć gumowe panele, są bezpieczne antypoślizgowe, a przy tym nie zarastają trawą. Kolejnym pomysłem wyłożenie placu zabaw może być plażowy piasek, trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża, aby z tego nie wyrastały nieestetyczne chwasty.

4 komentarze

  1. Jest coś wyjątkowego w oglądaniu swoich dzieci biegających na świeżym powietrzu na placu zabaw bez obawy o jakiekolwiek niebezpieczeństwa, które mogą być w pobliżu.

  2. Moje dzieci uwielbiają spędzać czas na wolnym powietrzu, a wybrany plac zabaw Little Tikes okazał się “strzałem w 10”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *