Najlepsza mata wodna i mata sensoryczna dla dziecka – Ranking 2024

Maty wodne i sensoryczne zyskują na popularności. Rodzice coraz bardziej skupiają się na prawidłowym rozwoju dziecka oraz stymulowaniu jego zmysłów. Dlatego też warto zainwestować w dobrą matę wodną lub edukacyjną. Jaką matę wodną kupić dla niemowlaka? Po pierwsze, trzeba zastanowić się nad tym, jakiego rodzaju mata ma to być. Istnieją dobre maty sensoryczne oraz fajne maty do malowania bez ryzyka zabrudzeń. Którą matę sensoryczną wybrać dla niemowlaka? W zależności od wieku dziecka, wybierzemy inną. Na rynku można znaleźć maty kontrastowe, maty do chodzenia oraz do zabawy. Z tego artykułu dowiesz się, gdzie kupić matę wodną dla dzieci oraz jaką matę wodną wybrać do malowania lub do zabawy. 

Edukacyjna mata wodna do malowania

Wodna mata edukacyjna pozwala na różnego rodzaju zabawy. Na rynku dostępne są magiczne maty do rysowania, które pozwalają na doskonalenie umiejętności poprzez wielokrotne rysowanie i suszenie malunków. Dzięki niej rodzice nie mają dużo sprzątania, a dzieci mogą się świetnie bawić. Przy okazji nie trzeba zużywać wielu kartek i ostrzyć kredek. Mniej wprawione dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę z rysowaniem, nie zrobią sobie krzywdy ostrymi końcówkami, jak ma to miejsce w przypadku kredek. Nie musimy też ryzykować trudnymi do zmycia plamami, które mogłyby zostawić mazaki lub farby.

Matę do malowania na mokro można wykorzystywać wielokrotnie. Rodzice nie muszą się martwić o ewentualne zabrudzenia, ponieważ mata do pisania wodnym długopisem nie pobrudzi ani rączek dziecka, ani tym bardziej ścian (a wszyscy rodzice wiedzą, jak bardzo dzieci lubią malować po ścianach). Jak działa najlepsza mata wodna, po której można rysować?

Jak działa mata do pisania wodą?

Mata wodna dla dzieci do rysowania jest świetnym pomysłem na zabawę. W czym tkwi jej sekret? Mata do pisania mazakiem wodnym jest tak skonstruowana, że kolor znajduje się już na niej, z tym że jest blady i mało wyraźny. By go aktywować, czyli namalować na macie rysunek, wystarczy przejechać mokrym mazakiem, pędzelkiem lub dłonią. Wtedy stanie się on jaskrawy i wyrazisty. Z wierzchu mata jest zabezpieczona specjalną warstwą, która będzie trzymała kolor w środku maty i dzięki temu nie zabrudzi rączek dziecka ani otoczenia. Obrazek na macie wodnej do rysowania jest idealnie widoczny i jaskrawy, a jednocześnie rodzice są spokojni o czystość domu. By wyczyścić matę zmywalną dla dzieci, nie trzeba ścierać rysunków. Należy poczekać, aż tablica wodna do rysowania wyschnie. Można osuszyć ją ręcznikiem, suchą gąbką lub nawet chłodnym powietrzem z suszarki. Gdy tak się stanie, można znów z niej korzystać. 

Najlepsza mata wodna do malowania – Ranking czerwiec 2024

Dobra mata wodna dla niemowląt – od jakiego wieku?

Dobra mata wodna sprawdzi się już dla najmłodszych maluchów. Na rynku dostępne są różne maty wodne dla dzieci, m.in. maty wodne do kolorowania oraz dmuchane maty wodne sensoryczne. W zależności od wieku dziecka, lepiej sprawdzi się inny model maty. Mata z wodnym pisakiem będzie lepsza dla starszych dzieci, które interesują się rysowaniem i zaczynają swoją przygodę jako mali artyści. Dla młodszych niemowląt rankingi mat wodnych polecają wodne maty dmuchane, które mogą mieć w środku rybki oraz inne interesujące elementy. Na macie wodnej z rybkami mogą leżeć już trzymiesięczne maluszki, które będą ćwiczyć podnoszenie główki oraz spostrzegawczość, śledząc poruszające się we wnętrzu maty zwierzątka oraz inne kształty. Takie maty sprawdzą się najlepiej dla niemowląt, które nie potrafią jeszcze samodzielnie pełzać. Taka mata jest stosunkowo gruba, przez co dziecko mogłoby mieć problem z wpełznięciem na nią całym ciałem. Jednocześnie mogłoby z niej zsunąć się w niefortunny sposób. Z maty wodnej dziecko powinno korzystać tylko i wyłącznie pod ścisłym nadzorem rodziców.

Nadmuchiwana mata wodna dla niemowląt – wady i zalety

Mata dmuchana wodna dla dzieci ma wiele zalet. Przede wszystkim stanowi świetną zabawę dla malucha, który może poruszać rączkami, wprawiając w ruch pływające elementy, takie jak rybki czy wodne rośliny. Kolorowe kształty przyciągają wzrok pociech i sprawiają, że rodzice mogą przez chwilę odpocząć. Oprócz tego mata wodna sensoryczna dla niemowląt rozwija zmysły dziecka. Może ono dotykać faktury maty, obserwować kształty oraz słuchać odgłosów wody, która znajduje się we wnętrzu maty. Dziecko na takiej macie może ćwiczyć także trzymanie główki wysoko oraz koordynację ruchową. 

A jakie są wady maty wodnej do zabawy? Kiepskiej jakości mata wątpliwego pochodzenia może pęknąć, co będzie stanowić zagrożenie dla maluszka. Dlatego warto sprawdzać rankingi mat wodnych i wybierać najlepsze maty wodne dla maluchów. Dzięki temu możemy mieć pewność, że mata dmuchana wodna dla dzieci będzie wykonana z najlepszej jakości materiałów i posłuży przez długi czas. Drugą wadą tego typu mat jest stosunkowo krótki czas użytkowania. Przeważnie interesują się nimi maluchy, które jeszcze samodzielnie się nie poruszają. Gdy dziecko odkryje radość z pełzania i raczkowania, taka mata może nie być dla niego aż tak atrakcyjną formą zabawy.

Mata sensoryczna antystresowa dla dorosłych i dzieci

Mata sensoryczna antystresowa dla dzieci i dorosłych jest idealnym pomysłem na spędzanie czasu razem z dzieckiem. Pozwoli ona na wspólną zabawę, a przy okazji zredukuje negatywne emocje, które uzbierały się przez cały dzień. Maty sensoryczne antystresowe są małe, ale mają ogromny potencjał. Wyglądają jak kolorowa folia bąbelkowa z tą różnicą, że służą wielokrotnie. Lubią się nią bawić maluchy oraz dorośli. Pozwalają na rozładowanie napięcia oraz redukcję stresu. Pomagają także wyciszyć dzieci przed snem. Maluchy mogą ćwiczyć zręczność paluszków, wypychając poszczególne “bąbelki” na drugą stronę. Młodszym dzieciom rodzice mogą przygotować matę sensoryczną antystresową, a niemowlaki będą wciskać paluszkiem “bąbelki”, które będą wydawać odgłosy niczym folia bąbelkowa.

Najlepsza mata wodna – sensoryczna dla dziecka

Jaka jest najlepsza mata sensorycznaRankingi mat sensorycznych zawierają różne modele i rodzaje mat, m.in. kontrastowe edukacyjne maty sensoryczne, puzzle sensoryczne o różnych teksturach oraz edukacyjne dmuchane maty wodne. Wybór jest ogromny i trudno zdecydować, która mata sensoryczna będzie najlepsza. Pod uwagę powinniśmy brać funkcje poszczególnych mat, dostosowanie do wieku dziecka oraz sam rodzaj maty i jej wielkość.

Dmuchana mata wodna dla niemowlaka – Ranking czerwiec 2024

Jak działa sensoryczna mata edukacyjna?

Maty sensoryczne posiadają różne tekstury i powierzchnie wykonane z różnego typu materiałów. Dzięki temu dziecko może poczuć odmienność faktury tkaniny oraz tworzywa. Niektóre z elementów mogą mieć wypustki, miękkie książeczki mogą posiadać przewracane strony lub rozkładać się jak harmonijki. Na pałąkach maty sensorycznej do zabawy, wiszą ciekawe elementy, do których dziecko leżące na plecach będzie próbowało dosięgnąć rączkami. Zabawki te mogą grzechotać, piszczeć lub szeleścić oraz wydawać inne dźwięki.

Dobra mata sensoryczna stymuluje maluszka do rozwoju, zachęcając go do ruchu. Dziecko, chcąc dosięgnąć przedmioty przyczepione do maty, będzie musiało nauczyć się obracać na brzuszek, później trzymać główkę, a na koniec: pełzać.

Mata sensoryczna dla niemowlaka – od jakiego wieku?

Najlepsze maty sensoryczne to takie, które “rosną” razem z dzieckiem. Oznacza to, że można na nich kłaść nawet noworodki. Warto sprawdzić w rankingu mat sensorycznych, które maty są odpowiednie dla takich maluszków, a które są przeznaczone dla niemowląt od trzeciego miesiąca życia. Inwestycja w matę sensoryczną dla dzieci jest opłacalna, ponieważ na różnych etapach rozwoju dziecko będzie bawiło się na niej w inny sposób. Noworodki będą leżeć na macie i patrzyć przed siebie. Większe dzieci będą próbowały dosięgnąć rączkami do przyczepionych do pałąków elementów, a jeszcze starsze – pełzać po macie i bawić się dołączonymi do niej zabawkami. Jeśli chcemy, by mata posłużyła przez wiele miesięcy, warto wybrać większy model, na którym zmieści się kilkumiesięczne niemowlę.

Mata sensoryczna do chodzenia – nauka przez zabawę

Malowanie i rysowanie ściany przez dzieci
Malowanie i rysowanie ściany przez dzieci

Maty sensoryczne z wypustkami są duże i składają się z puzzli o różnych fakturach. Można je dotykać dłońmi lub chodzić po nich, jednocześnie masując stopy. Dobra mata sensoryczna może zawierać puzzle z różnymi motywami, np. morskiego dna lub leśnych powierzchni. Takie maty można wykorzystać do zabawy w ten sposób, że dziecko będzie chodzić po nich z zamkniętymi oczami (pod opieką dorosłego!) i zgadywać, jaką powierzchnię ma pod stopami. Tego typu rozrywka sprawdzi się dla starszych maluchów. Młodszym dzieciom rodzice mogą opowiadać, gdzie w środowisku znajdują się poszczególne powierzchnie, np. w jeziorze czy parku. Po zabawie na takiej macie można wybrać się z dzieckiem na spacer i pokazać mu, jak te tekstury wyglądają w rzeczywistości.

rankingu mat sensorycznych możemy znaleźć różne modele. Warto zwracać uwagę na powierzchnię maty oraz na to, ile różnych tekstur się na niej znajduje. Im więcej, tym ciekawsza zabawa.

Kontrastowa mata sensoryczna dla najmłodszych

Na rynku dostępne są także kontrastowe maty dla maluszków. Według rankingów mat sensorycznych są one przeznaczone dla noworodków i młodszych niemowląt. Przeważnie posiadają dwa lub trzy kolory: biały i czarny, a dodatkowo czerwony. Wzrok noworodka nie jest tak ostry, jak u dorosłego. Takie maluszki widzą rozmyty świat, składający się z wielobarwnych plam. Dlatego im większy kontrast mu pokażemy, tym wyraźniejsze kształty zobaczy. Maluszek nie rozróżni kilku podobnych do siebie odcieni, ale biel i czerń będzie dla niego dobrze widoczna.

Maty kontrastowe są świetnym wyborem nie tylko do zabawy, ale także wtedy, gdy niemowlak ma zalecone ćwiczenia od fizjoterapeuty. Przeważnie nie są one komfortowe dla pociechy. Mata kontrastowa pozwoli na chwilę przykuć uwagę maluszka, który będzie chętniej wtedy ćwiczył. Dzięki temu jest rozwój motoryczny będzie odpowiednio wspierany, a maluszek nie będzie odczuwał takiego dyskomfortu. 

Maty kontrastowe także posiadają pałąki i różnego rodzaju zabawki. Mogą one szeleścić, grzechotać i wydawać różne dźwięki. Starsze dzieci docenią także lusterko, które znajduje się przeważnie przy takiej macie. Choć maty kontrastowe zostały stworzone z myślą o noworodkach i najmłodszych niemowlętach, można z nich korzystać przez długi czas. Maty sensoryczne wspierają rozwój dziecka na różnych etapach i dają rodzicom chwilę wytchnienia, podczas gdy maluszek świetnie się bawi.

Najczęściej zadawane pytania o maty wodne i maty sensoryczne w 2024 roku:

Czy warto wybrać wodną matę?

Duża mata wodna dla dzieci jest świetnym pomysłem na zabawę. Tęczowa mata wodna przyciąga uwagę malucha i pozwala rodzicom przez chwilę odpocząć. Wspiera rozwój malucha i oddziałuje na jego zmysły. Posiada dmuchane brzegi i wnętrze wypełnione wodą oraz różnymi kształtami, np. rybkami. Dla starszych dzieci polecane są maty z wodnym pisakiem. Jak działa magiczna mata do pisania wodnym długopisem? Posiada ona kolorową warstwę, która staje się widoczna pod wpływem wody. Mały artysta może więc rysować, a rodzice nie muszą bać się o zabrudzenia w domu. Warto jednak kierować się rankingiem mat wodnych, by wybrać matę najlepszej jakości, która nie będzie stanowić zagrożenia dla malucha.

Jaka mata edukacyjna dla niemowlaka?

Na rynku dostępne są różne maty edukacyjne dla niemowląt, m.in. maty do pisania pisakiem na wodę, maty wodne np. XXL oraz maty sensoryczne. Mata powinna być dostosowana do wieku dziecka oraz jego umiejętności. Najlepsze maty wodne dobrej jakości sprawdzają się dla maluszków, które jeszcze samodzielnie się nie poruszają. Za to maty sensoryczne będą rosły wraz z dzieckiem, dzięki czemu posłużą przez długi czas i będą wspierać rozwój malucha. 

Od kiedy mata edukacyjna dla noworodka?

Mata edukacyjna może służyć maluchowi od urodzenia. Na początku noworodka można kłaść na niej na pleckach, z czasem także na brzuszku.

Jaka najlepsza mata edukacyjna dla noworodka?

Najlepsza mata edukacyjna dla noworodka to mata kontrastowa. Maluszki nie widzą wyraźnie, dlatego warto pokazywać im zabawki o dużym kontraście, np. biało-czarne. Jednocześnie mata sensoryczna posiada pałąki oraz przyczepione do nich zabawki, które będą skłaniać maluszka do zdobywania nowych umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *