Ranking TOP 10: Najlepszy przewijak dla dzieci

Wizja niedługich narodzin dziecka wiąże się z podejmowaniem trudnych wyborów. Rodzice, którzy do tej pory nie mieli wielkiego doświadczenia w obchodzeniu się z bobasem, muszą skomponować użyteczną wyprawkę dla dziecka. Jej nieodłącznym elementem, a nawet bazą, jest miejsce do przewijania dziecka.

Od czego zacząć wybierając przewijak dziecięcy?

Przewijak powinien być dostosowany nie tylko do pomieszczenia, ale także trybu życia rodziców. Istnieje bowiem bardzo wiele rodzajów przewijaków, dostosowanych do różnych sytuacji. Część z nich wykorzystuje się bezpośrednio w domu, montując np. do komody, a jeszcze inne mają charakter turystyczny. W niniejszym artykule zastanawiamy się, jaki przewijak dla niemowląt będzie najodpowiedniejszym wyjściem w danej sytuacji. Zaprezentujemy kilka najpopularniejszych typów przewijaków i doradzimy, jakie akcesoria warto do nich dobrać. Opierając się a doświadczeniu rodziców ich, opinii oraz wypowiedziami na forum, stworzyliśmy ranking najbardziej praktycznych przewijaków dziecięcych.

Najlepszy dziecięcy przewijak ranking lipiec 2024

Kryteria rankingowe zostały określone na podstawie doświadczenia rodziców, wypowiedzi na forum ocenie jakości wykonania i trwałości w zestawieniu z ceną, która nie była głównym wyznacznikiem. Jakość i praktycznie udogodnienia, a także funkcjonalność dla rodzica jest często ważniejsza niż 20 zł różnicy w cenie.

Przewijak na łóżeczko — element montowany bezpośrednio na stelaż łóżka

Ranking przewijaków dla dzieci i niemowląt

Przegląd propozycji rozpoczynamy od rozwiązania najprostszego i stosunkowo najbardziej opłacalnego. Przewijak na łóżko to niewielki element mocowany bezpośrednio do łóżeczka niemowlaka. Ze względu na to, iż nie posiada on stelażu ani dodatkowych wsporników, kupimy go za niewielką cenę. Uniwersalny przewijak ma formę sztywnej nakładki, którą zahacza się za obramowanie łóżeczka. Dla bezpieczeństwa małej pociechy można również zastosować przewijak na łóżeczko z blokadą, która zapobiega przesuwaniu się nakładki podczas przewijania dziecka który znajduje się z pewnością w rankingu. Warto od razu zaznaczyć, że taki przewijak niespecjalnie wkomponowuje się w aranżację pokoiku: jest to element odstający od łóżeczka, dlatego w małych pomieszczeniach może być ciężko z jego instalacją. Co ważne, taki element wyposażenia pomaga rodzicom w sprawnej opiece nad dzieckiem — bez nadmiernego schylania się, każdorazowego rozkładnia na nowo (przewijak składany tego wymaga). W razie potrzeby można element zdemontować i zainstalować w innym miejscu. Jest to zatem rozwiązanie w pełni ekonomiczne, które nie pochłonie znacznej części budżetu na wyprawkę dla malucha.

Nakładka mocowana do mebli — najlepszy przewijak na komodę

przewijak na komodę dla dziecka

Przewijak komodowy może występować w dwóch formach. Pierwsza to przewijak ze stelażem, czyli element dla dziecka montowany do komody podobnie jak do łóżeczka. Jest to przewijak wiszący bezpośrednio na rancie mebla. Drugi rodzaj to przewijak z szufladami, czyli komoda wyposażona w dodatkową przestrzeń do przewijania dziecka. Pierwsza wersja elementu nieznacząco różni się od przewijaka na łóżeczko malucha. Może być jednak bardziej użyteczną formą, gdyż nie na każdym łóżku da się ten element zamocować. Bliskość komody umożliwia także sprawniejsze przeprowadzenie przewijania — rodzice mają wszystko pod ręką, jeśli chodzi o m.in. ubranka czy środki higieniczne dla malucha. Rankingowy przewijak rozkładany w komodzie to wbudowana opcja, która jest bezpośrednio połączona na stałe z meblem. Taki przewijak bardzo często kupuje się bezpośrednio z komodą, zatem cena całego zestawu będzie znacznie droższa, niż w pierwszym przypadku.

Dwa w jednym: poręczny przewijak z wanienką

To szczególna opcja dla rodziców ceniących sobie oszczędność przestrzeni i maksymalizację użyteczności. Przewijak na kółkach wybrany z rankingu to dwa w jednym zapewnia wygodne miejsce do przewijania dziecka oraz wanienkę. W zależności od modelu komody dziecięcej można spotkać różne warianty z miejscem do kąpieli i przewijania. Zazwyczaj będzie to jednak w formie wymiennych modułów: podczas kąpania dziecka miękki przewijak chowa się za pomocą specjalnie wbudowanych szyn. Przewijak z wanienką może posiadać także dwa oddzielne moduły, które można wykorzystywać jednocześnie. W takim wypadku przestrzeń, która jest potrzebna do przewijania niemowlaka, wyposażona jest w dodatkowe miejsca na przechowywanie różnych rzeczy dla dziecka. Dzięki temu rodzic ma wszystko pod ręką, a sam przewijak może spełniać funkcję tymczasowego mebla dla dziecka.

Najlepszy przewijak wolnostojący — tam, gdzie mamy dużo miejsca

Wolnostojący przewijak dla niemowląt

Pokoik dla dziecka nie w każdym przypadku będzie niezwykle pojemną przestrzenią. Często jest to niewielkie miejsce, gdyż niewielkie dziecko wcale nie potrzebuje ogromnej ilości przestrzeni do swojej egzystencji. Dopiero kiedy dziecko zaczyna chodzić, rodzice decydują się na organizację nieco większego pokoiku, w którym dziecko będzie mogło czuć się swobodnie. Dlatego rankingowe przewijaki wolnostojące są propozycją skierowaną przede wszystkim dla osób, które już teraz zdecydowały się na zaprojektowanie przestrzeni w kontekście przyszłości malucha. Taki rodzaj przewijaka dla dzieci wymaga znacznie większej ilości miejsca — nie zawsze jest to przewijak 50×70, gdyż zdarza się, że producenci sprzedają znacznie większe obiekty. Nie ulega wątpliwości, że taki mebelek jest zdecydowanie najwygodniejszym miejscem do sprawowania codziennych obowiązków z pociechą. Jest on wygodny, może posiadać dodatkowe moduły (przewijak rozkładany z dodatkową przestrzenią na akcesoria). Łatwo w nim zamontować opcjonalne dodatki, np. ochraniacz na przewijak czy organizer na przewijak. Wolnostojący przewijak może mieć kilka podstaw. Zazwyczaj jest on w formie mebelka, ale zdarza się, że posiada stojak na przewijak. Ten drugi, w niektórych przypadkach, można bezproblemowo składać i rozkładać w dowolnym miejscu.

Przewijak dla dziecka — przydatne akcesoria

dardzo dobry przewijak dla małych dzieci

Sam przewijak ścienny, wolnostojący czy nakładkowy to nie wszystko. Aby element spełniał swoją funkcję, rodzic musi dysponować szeregiem udogodnień, zwiększających komfort przewijania dziecka. Wszak powinno to się odbywać wygodnie i możliwie najszybciej. W przypadku przewijaków łóżkowych czy komodowych warto wyposażyć się w pojemnik na przewijak. Umożliwia on łatwiejsze transportowanie przedmiotu, np. do mieszkania dziadków czy na wycieczkę do innego miasta. Sam przewijak jest pozbawiony części wierzchniej, która będzie zapobiegać ewentualnym zabrudzeniom. Potrzebna będzie zatem mata na przewijak, a najlepiej kilka zapasowych sztuk. Dodatkowo możemy wybrać prześcieradło na rankingowy przewijak, które będzie kładzione pod matę. Po zakończonej pracy warto zabezpieczyć element specjalną płachtą zapobiegającą zbieraniu się kurzu. Pokrowiec na przewijak sprawdzi się w tym kontekście najlepiej. Jeśli nie chcemy każdorazowo zmieniać prześcieradełka czy maty, to w takim przypadku sprawdzi się jednorazowa nakładka na przewijak, którą po prostu wyrzucamy do kosza po skończonej pracy (podkład na przewijak absorbuje wodę i zanieczyszczenia, skutecznie je chłonąc i pozostawiając przestrzeń w pełni higieniczną).

Najlepszy przewijak turystyczny — nieodzowny element podróży z dzieckiem

To wybór dla osób, często zmieniających miejsce przebywania. Jeśli razem z dzieckiem dużo podróżujemy, to przewijak podróżny będzie elementem wyposażenia, bez którego nie możemy się obyć. Jest on niezwykle użytecznym elementem, gdyż najczęściej posiada wygodny stelaż do zawieszenia, a w dodatku ma funkcję składania. Złożony przewijak jest niezwykle mały, a po rozłożeniu zyskujemy pełną funkcjonalność, chociażby taką, jak posiada przewijak na łóżko. Co prawda nie jest on tak duży, jak przewijak wolnostojący, ale przecież nie możemy się spodziewać cudów. Ma on bowiem spełniać podstawowe założenia i umożliwiać nam, rodzicom, sprawną opiekę nad bobasem podczas wyjazdów poza miejsce zamieszkania.

Przewijak drewniany — mebel z naturalnego materiału

Przewijak naścienny wykonany z drewna? Czemu nie! Naturalne surowce wracają do łask także w kontekście wyposażania pokoiku dziecięcego. Drewno jest elementem w pełni naturalnym i obojętnym dla skóry dziecka, dlatego nawet przy bezpośrednim kontakcie nie występuje niebezpieczeństwo podrażnień. Co prawda wierzchnia część przewijaka jest wyposażona zazwyczaj w bezpieczną, plastikową płytę. Nie zmienia to faktu, iż dziecko, gdy już zacznie raczkować, chętnie będzie eksplorować swój pokoik. Zacznie dotykać mebelki, przemierzać po mieszkaniu w poszukiwaniu nowych rzeczy. Warto, by dziecięcy przewijak z rankingu był w pełni bezpieczny (w szczególności, gdy ma on charakter wolnostojący i będzie w bezpośrednim zasięgu dziecka) oraz hipoalergiczny dla organizmu dziecka.

Przewijak usztywniany — twardy przewijak

Przewijaki dla maluchów możemy rozgraniczyć na dwa rodzaje: usztywniane i miękkie. Przewijak twardy jest lepszym wyjściem, jeśli nie posiadamy usztywnionego miejsca, w którym możemy położyć miękką matę czy zakładkę. Przewijak usztywniany może występować w formie nakładek na łóżeczko, meble czy ścianę (także jako przewijak do łazienki). Miękki przewijak sprawdzi się tak, gdzie mamy już przygotowane miejsce do przewijania malucha. Może być to wydzielona półka, sztywny blat czy kawałek mebla. Wówczas kładziemy ten obiekt w tym miejscu i możemy cieszyć się, wraz z pociechą, z komfortowego użytkowania przewijaka.

Półko-przewijak w różnych kombinacjach — trendy, które preferują rodzice

Przewijak biały bije rekordy popularności, jeśli chodzi o kolorystykę obiektu dla malucha. Biel kojarzy się z higieną, czystością i dobrze wkomponowuje się w każde wnętrze. Elementy wykonane w białej kolorystyce łatwiej jest także wyczyścić — z góry widzimy, czy zrobiliśmy to dobrze, a które części wymagają poprawek. W ten sposób dbamy o najwyższy poziom higieny, który jest tak ważny w przypadku bezpieczeństwa dziecka. Jeśli chodzi o wzornictwo, to przewijak pikowany jest najbardziej modnym i najchętniej kupowanym rodzajem tegoż obiektu dziecięcego. Pikowany materiał bardzo ładnie się prezentuje, jest estetyczny i wygodny w użytkowaniu.

Nieoczywisty pomysł na przewijak dla bobasa — przewijak na pralkę

Choć wyróżniliśmy już kilka specyficznych rodzajów obiektu do przewijania, np.: przewijak na pralkę, przewijak na łóżko, przewijak na komodę.

To nie można przejść obok innych, wymyślnych rodzajów przewijaków znajdujących się w rankingu, zaproponowanych przez kreatywnych producentów. Na tapetę bierzemy przewijak na pralkę: coś, co wydawałoby się, nie ma najmniejszego sensu użytkowego. Wszak pralka, gdy działa, wiruje i się trzęsie, przez co przewijanie staje się niekomfortowe. No ale przecież pralka nie jest używana ciągle. Okazuje się, że wygodna nakładka do przewijania dziecka na pralkę może być solidnie przymocowana. Sprawdza się ona jako alternatywa naścienna (która nie wymaga ingerencji w ścianę, np. wiercenia) do łazienki czy pomieszczenia użytkowego. Po zakończonym przewijaniu można ją zdemontować, umyć (lub zmienić matę) i schować pionowo tuż obok pralki.

Przewijaki wyróżnione przez redakcję 2024

Najczęściej zadawane pytania dotyczące przewijaków dla dzieci:

Wybrać twardy czy miękki przewijak dla dziecka?

Zaletą, a zarazem wadą miękkiego przewijaka jest to, że sprawdza się bardzo dobrze, ale tylko na utwardzonych powierzchniach, czyli może być zawsze pod ręką, tam, gdzie jest reszta przyborów do pielęgnacji. Doskonale nadaje się do podróży, ponieważ miękka pianka dopasowuje się do reszty bagażów. Twardy nie wymaga usztywniającej podkładki i bez przeszkód może być wykorzystany tam, gdzie nie ma twardego podłoża. Niestety za każdym razem, przed użyciem musi być zamontowany do ramy łóżeczka lub komody.

Przewijak na łóżeczko czy na wanienkę?

Doświadczeni rodzice wiedzą dokładnie, że wybór jest kwestią indywidualną, jednak w przypadku małej przestrzeni lepszym rozwiązaniem jest przewijak na wanienkę, może zastąpić komodę z przewijakiem, czyli pełni formę 2w1. Przewijak na łóżeczko wymaga każdorazowego zdejmowania po użyciu, a jak wiadomo, dziecko śpi częściej, niż się kąpie. Niestety przewijak 2w1, czyli wanienka i przewijak na jednym stelażu wymaga większych nakładów inwestycyjnych.

Przewijak czy mata do przewijania?

Mata do przewijania jest tańsza od typowego przewijaka, nie jest jednak go w pełni zastąpić. Mata mimo nawet lepszych modeli z zaokrągleniem nie jest w stanie dziecka zatrzymać przy przewracaniu się na boki, ponadto w większości wykorzystywane są przy przewijaniu powierzchnie typu łóżko, tapczan, podłoga itp. To z czasem odbija się na kręgosłupie rodzica, dlatego dla własnej wygody i bezpieczeństwa dziecka warto postawić na dobrej jakości przewijak.

7 komentarzy

  1. Przy pierwszym dziecku szukałam komody z przewijakiem ranking mi w tym pomógł, teraz nie mam już na komodę z przewijakiem miejsca, więc szukam przewijak na pralkę albo przewijak wolnostojący składany, ta pierwsza opcja moim zdaniem będzie wygodniejsza bo nie będzie trzeba na szybko rozkładać całej konstrukcji. Mam tylko dylemat bo nie zastanawiałam się nad tym wcześniej jaki wybrać przewijak? Lepszy będzie przewijak twardy sztywny czy miękki? może ktoś coś doradzić z praktycznego punktu widzenia rodzica?

  2. Z tego co wyczytałam to przewijak na pralce spoko sprawa, nie wiem tylko czy wszędzie się sprawdzi, u mnie obok nie ma blatu więc brakowałoby półeczki na pieluszki i chusteczki. Wolałabym wybrać przewijak na łóżeczko z blokadą, wówczas miałabym dostęp do wszystkich potrzebnych rzeczy w tym ciuszków. Rajna opcja jak ktoś ma więcej miejsca wykorzystać przewijak rozkładany-przewijak na stelażu tylko musiałby stać bez składania bo wtedy jest wygodniejszy. Początkowo wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wykonuje się na przewijaku z czasem z użyciem maty-przewojaka sztywnego wykorzystuje się każde miejsce

  3. Materiał użyty w przewijaku dla niemowląt jest miękki, ale wystarczająco trwały, aby wytrzymać wszelkie bałagany lub wypadki, a jednocześnie jest wystarczająco wygodny, aby bezpiecznie położyć dziecko podczas przewijania czy też ubierania.

  4. Absolutnie uwielbiamy wygodę posiadania wyznaczonego miejsca nie tylko do szybkiego, ale i bezpiecznego przewijania naszego maleństwa

  5. Niedawno kupiłam przewijak dla niemowląt marki Done bay deer i okazuje się, że jest on niezwykle przydatny podczas zmiany pieluch.

  6. Moja żona i ja byliśmy bardzo szczęśliwi, że znaleźliśmy przewijak marki Lionelo, który idealnie pasował do potrzeb naszych dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *