Ranking TOP 10: Oczyszczacz powietrza 2024

W dobie dostępu do zaawansowanej technologii jako ludzie przywykliśmy do komfortowych rozwiązań. Niekiedy używany przez nas sprzęt elektroniczny skupia się na podstawowych czynnościach codziennego użytku, chodzi o takie sprzęty jak lodówki, pralki czy też oczyszczacze powietrza z rankingu. Z drugiej strony mamy też sprzęty, które służą tylko i wyłącznie pracy oraz rozrywce — komputery, konsole, przy których spędzamy w domu sporo wolnego czasu. Czasami w tym całym szale za elektroniką zapominamy jednak o najważniejszym aspekcie naszego życia — zdrowiu. Skoro jesteśmy skłonni sprawdzać takie informacje jak ranking oczyszczaczy powietrza, to wydawać by się mogło, że zwracamy uwagę na jakość powietrza w rodzinnym domu. Temat jest bardzo istotny, ponieważ najlepszy oczyszczacz powietrza może sprawić, że w naszym domu będzie oddychać się znacznie lepiej, i co najważniejsze — powietrze będzie pozbawione destrukcyjnych dla zdrowia drobinek. W czasie utrudnionego dostępu do opieki zdrowotnej minimalizacja ryzyka chorób układu oddechowego u dziecka, jak i dorosłych może być bardzo istotna.

Dlatego też powstał ten poradnik, którego celem jest test oczyszczaczy powietrza z uwzględnieniem istotnych informacji technicznych. Oprócz informacji — jak działają oczyszczacze powietrza, pod uwagę weźmiemy kwestie teoretyczne, czyli sam sposób działania tych urządzeń. Dodatkowymi elementami oceny będą: powierzchnia, tempo oczyszczania, zużycie prądu i koszt eksploatacji. Celem artykułu jest, aby czytelnik mógł stworzyć świadomą opinię o oczyszczaczach powietrza.

Co to jest oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie zaprojektowane z myślą o wydajnym oczyszczaniu powietrza w różnych pomieszczeniach, zakładam, że no najprostsza odpowiedź na pytanie, co to jest oczyszczacz powietrza. Taki antywirusowy oczyszczacz powietrza może eliminować szkodliwe bakterie i wirusy w otoczeniu. Dodatkowym atutem tych urządzeń jest pochłanianie i usuwanie pyłów. Przejdźmy jednak do szczegółów — co daje oczyszczacz powietrza i jak działa? W zależności od rodzaju urządzenia jego głównym elementem są filtry HEPA, która odpowiadają za pochłanianie pyłu i zanieczyszczeń w pomieszczeniu, a następnie powietrze pozbawione zbędnych drobinek jest z powrotem wdmuchiwane do pokoju. Niektóre bardziej zaawansowane modele, czyli urządzenia takie jak oczyszczacz powietrza z lampą UV posiadają dodatkowe funkcje, które usprawniają proces oczyszczania o przydatne dla zdrowia funkcje. Wspomniany oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA sprawdzi się przede wszystkim w zakurzonych, zanieczyszczonych pomieszczeniach. Ranking oczyszczaczy powietrza uwzględnia również dodatkowe elementy, które mogą być częścią danego urządzenia — warto sugerować oceną każdej funkcjonalności przy zapoznawaniu się z oczyszczaczami powietrza. W końcu głównym zadaniem jest wybór i podjęcie decyzji czy oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania będzie konieczny, czy może jednak oczyszczacz powietrza z pochłaniaczem wilgoci. Bez względu na wybrany model — oczyszczacz powietrza powinien spełniać swoje podstawowe funkcje.

Najlepsze oczyszczacze powietrza ranking lipiec 2024

Jak działa oczyszczacz powietrza

Sposób działania tych urządzeń zależny jest od wybranego modelu i wybranego programu, dlatego to jak działa oczyszczacz powietrza, wymaga szerszego spojrzenia na temat pod względem używanej technologii. Niektóre, bardzo podstawowe, kompaktowe jednostki — np. standardowy oczyszczacz powietrza do mieszkania działała poprzez przefiltrowywanie powietrza znajdującego się w pokoju przez szereg złożonych filtrów. Taki proces jest powtarzalny i trwa do momentu, w którym powietrze w pokoju będzie charakteryzowało się wysokim poziomem czystości. Natomiast oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia może mieć cechy wspólne z systemem klimatyzacji — oprócz filtrów znajdą tutaj zastosowanie chłodnice, które dodatkowo zmniejszą temperaturę wydmuchiwanego powietrza. Działanie oczyszczacza powietrza z funkcją chłodzenia może także opierać się na dorzuceniu do pojemnika z wodą kilku kostek lodu. Można wtedy te urządzenia traktować jak przenośny klimatyzator i oczyszczacz powietrza w jednym. Bez względu na rodzaj urządzenia, wszystkie opierają się na takiej samej zasadzie działania, najprościej mówiąc — droższe, bardziej zaawansowane modele mogą posiadać dodatkowe funkcje. Ciekawostką jest, że na rynku spotkać można nawet mini oczyszczacz powietrza, który działa z zastosowaniem USB. Warto w tym miejscu nawiązać i wspomnieć, o tym, że podobnie do innych rankingów, nie wszystkie najdroższe i najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia zajmują topowe miejsca. Podobnie rzecz ma się w przypadku elektrostatycznych oczyszczaczy powietrza — niekiedy nawet, zdrowotna funkcja wyklucza produkt z zakupu, szczególnie kiedy kupujący kieruje się głównie niską ceną oczyszczacza powietrza.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Na rynku oczyszczaczy jest wielu przodujących producentów, a kategorii cenowych jest jeszcze więcej. W przypadku obecnego poradnika bierzemy pod uwagę trzy różne modele — podstawowy oczyszczacz powietrza 50m2 (przy założeniu, że jest to metraż standardowego mieszkania), którego cena oscyluje w granicach 600zł. Kolejny będzie bardziej zaawansowany, posiadający dodatkowe funkcje i kosztujący około 2500 zł — ewaporacyjny nawilżacz i oczyszczacz powietrza. Ostatni model, który będzie podlegał ocenie to bardzo drogi, kosztujący niemalże 9000 zł, oczyszczacz powietrza z jonizacją i ozonowaniem.

Wyniki porównujące klasę oczyszczaczy powietrza wyglądają następująco:

TypZalecana powierzchnia (m2)tempo oczyszczania (m3/h)zużycie prądu (moc)koszt filtra (zł)poziom hałasu (dB)Tryb cichej pracy w nocyInformacje dodatkowe — Zalety oczyszczacza powietrza
Model podstawowy ~600zł4838038 W14064TakOczyszczacz powietrza z filtrem HEPA, PET, filtr węglowy, możliwość sterowania smartfonem, brak jonizatora. Tani oczyszczacz powietrza
Model ze średniej półki cenowej ~2500zł3531053 W11520TakCichy oczyszczacz powietrza z kurzu,posiada czujnik temperatury, czujnik wilgotności, czujnik zapachu. Jest to odpowiedni oczyszczacz powietrza dla palaczy
Model z wysokiej półki cenowej ~9000zł6072060 W27553TakOczyszczacz powietrza na smog, posiadający dodatkowe funkcje w postaci jonizacji. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem i jonizatorem

Nawiązując do powyższej tabelki koniecznie należy zwracać uwagę na poniższe kwestie:

 • powierzchnia,
 • tempo oczyszczania,
 • zużycie prądu,
 • koszt eksploatacji — filtrów,
 • poziom hałasu,
 • cichy tryb nocny.

Niekiedy jednak podstawowym czynnikiem, który sprawia, że decydujemy się na zakup oczyszczacza jest zdrowie dzieci — czyli konkretnie, jaki nawilżacz i oczyszczacz dla dzieci wybrać? Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę kwestie mające wpływ na utrzymanie zdrowia dziecka. Podobnie jak przy informacjach, które zawierają inne rankingi,niektóre dzieci wymagają bardziej zaawansowanej opieki, natomiast dokładność oczyszczania pomieszczeń może być kluczowa w zależności od tego, czy dziecko potrzebuje dodatkowej jonizacji powietrza, czy np. dodatkowego filtra zwalczającego SMOG. Filtr ten jest szczególnie przydatny na wsiach, w których sąsiedzi palą w piecach nieodpowiednie do tego celu materiały, lub zwyczajnie palą w piecu, który ma niską klasę ekologiczną. Jeśli chodzi o dziecko to warto wziąć pod uwagę oczyszczacz powietrza z aromaterapią, która może wpłynąć pozytywnie, gdy wymagane jest skupienie np. przy nauce lub potrzebne jest wyciszenie dziecka przed snem. Jeśli zastanawiasz się, czy oczyszczacz wysusza powietrze to uspokajamy — nie ma takiej możliwości, Twoje dziecko może spać spokojnie.

Oczyszczacz powietrza pomaga oczyścić powietrze w pomieszczeniach, również w pokojach dziecięcych dlatego ważne jest, aby w przypadku ograniczonych funduszy zakupić model z filtrem HEPA. Nawet taki podstawowy, pokojowy oczyszczacz powietrza wystarczy, żeby zapewnić dziecku spokojny sen bez obaw o to, że będzie wdychał smog w trakcie wypoczynku lub zabawy.

Jaki oczyszczacz powietrza – rodzaje filtrowania

W przypadku oczyszczaczy powietrza i tego, jakie rodzaje filtrowania mają oczyszczacze, należy mieć na uwadze, że wśród dostępnych na rynku filtrów mamy następujące warianty:

 • Filtr podstawowy — jego głównym zadaniem jest filtracja sierści, kurzu i włosów. Nie posiada dodatkowych funkcji, nie chroni przed smogiem.
 • Filtr HEPA — wysokowydajny filtr, który ma możliwość pochłaniania małych cząstek. Pełni funkcję ochronną przed smogiem (PM 2.5). Polecany jest wśród alergików, ponieważ oczyszcza powietrze z drobnych alergenów.
 • Filtr krzemionkowy — sprawdzi się w domach, które znajdują się w pobliżu ruchliwych dróg. Ten filtr jest bardzo skuteczny wobec zanieczyszczeń samochodowych.
 • Filtr wodny — traktowany jako dodatkowy gadżet, nie ma ponadprzeciętnych możliwości filtracji. Wyjątkowo drogi, zaleca się raczej oczyszczacze z filtrami HEPA. Ewentualnie sprawdzi się jako oczyszczacz powietrza do małych pomieszczeń. 
 • Filtr węglowy — podstawa urządzeń takich jak oczyszczacz powietrza dla palaczy. Głównie z powodu możliwości filtrowania zapachów. Dodatkowo znacznie skuteczniej usuwa lotne związki organiczne.
 • Filtr elektrostatyczny — bardzo tanie rozwiązanie technologiczne, niestety także mniej skuteczne niż filtry HEPA. Mają jednak możliwość filtrowania niewielkich drobinek PM 2.5. Częściowo są w stanie filtrować alergeny. Opcja polecana dla osób sceptycznych wobec urządzeń, jakimi są oczyszczacze powietrza. 
 • Filtr foto katalityczny — jego głównym zadaniem jest filtrowanie wirusów, bakterii i alergenów. Opcja zdecydowanie skierowana do alergików i dzieci, które źle znoszą smog. 
 • Filtr z lampą UV — teoretycznie wpływa na oczyszczanie powietrza z wirusów. Bardzo często ten filtr łączony jest z filtrem HEPA co gwarantuje wysoką jakość filtracji. Należy uważać jednak na nikczemne ruchy marketingowe i sprawdzać moc lampy UV. Urządzenia o małej mocy nie zagwarantują skutecznej ochrony. 
 • Filtr z jonizatorem — jonizacja polega na tym, że ciężkie cząsteczki np. alergeny nie unoszą się w powietrzu, tylko opadają na podłogę lub przyczepiają się do farby na ścianach. Stosowanie tego filtra sprawia, że szczególnie alergicy powinni dodatkowo myć podłogi i ściany odpowiednimi detergentami.

Na powyższe informacje warto popatrzeć przez szerszy pryzmat, urządzenia rankingowe czasami technologicznie szokują mnogością funkcji usuwających bakterie. Podobnie jest w tym przypadku — na rynku jest wielki wybór urządzeń, które mają na celu oczyszczenie powietrza. Z powyższego zestawienia wynika, że najlepiej sprawdzą się: 

 • oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA,
 • oczyszczacz powietrza z filtrem foto katalitycznym,
 • oczyszczacz powietrza dla palaczy (z filtrem węglowym),
 • oczyszczacz powietrza na smog.

Oczyszczacz powietrza a lampa bakteriobójcza UV

Kwestią, która została poruszona powyżej jest zasadność zakupu oczyszczacza powietrza z lampą bakteriobójczą UV. W celu sterylizacji pomieszczeń zastosowanie znajdą lampy UV, których długość fali wynosi 200-275 nm, czyli fala krótka, tzw. ultrafiolet sterylizacyjny, który ma niską zdolność przenikania przez materiały sztuczne np. plastik. Urządzenia te są głównie łączone z innymi filtrami — HEPA. Warto zapoznać się z mocą lampy UV i falami, jakie emituje.

Antywirusowy oczyszczacz powietrza niekiedy może nie być skuteczny — w przypadku ograniczonych funduszy warto zainwestować w lepszy, ale skutecznie chroniący oczyszczacz wpływający na jakość powietrza.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

Warto ponownie nawiązać do wyżej wymienionych filtrów — oczyszczacz powietrza z nawilżaczem pozwala osiągnąć większy komfort we wnętrzu pomieszczenia poprzez nawilżenie, rozpraszanie i redukcję pyłów oraz zapachu dymu papierosowego. Skutecznie usuwa zanieczyszczenia, jeśli jest połączony z technologią HEPA. Warto nawiązać do tematu technologii, która ma na celu czyszczenie powietrza z np. sierści zwierząt — ranking oczyszczaczy powietrza, uwzględnia funkcje, które wpływają pozytywnie na komfort alergików.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem ranking 2024

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem

W rankingowych oczyszczaczach powietrza z topowych miejsc można zauważyć funkcje jonizowania powietrza. Niektóre modele mogą przytłaczać ilością funkcji i systemów filtracji. Zbyt duże zaawansowanie technologicznie powinno w tym pewnych przypadkach wiązać się z częściową automatyzacją. Działanie jonizacji tak naprawdę dokłada dodatkowej pracy w formie dokładniejszego czyszczenia pomieszczeń. Wszystko dlatego, że drobinki kurzu i pyłu opadają na ziemię w procesie jonizacji. Dlatego idealnym rozwiązaniem byłoby połączenie jonizującego oczyszczacza powietrza z automatycznym robotem sprzątającym. Jonizujący oczyszczacz powietrza cieszy się niezrównaną popularnością wśród alergików.

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem ranking 2024

Oczyszczacz powietrza z ozonatorem

Bez wątpienia urządzeniem z kategorii “smart” jest Oczyszczacz powietrza z ozonatorem, będące najnowszym osiągnięciem technologii, które umożliwia niespotykaną dotąd sterylizację powietrza w pomieszczeniu. Ta opcja szczególnie sprawdzi się wśród osób, które są bardzo podatne na niską jakość powietrza.

Gdzie umieścić oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem, którego zadaniem jest oczyścić powietrze w pomieszczeniach mieszkania czy też domu — gdzie umieścić oczyszczacz powietrza? Ciężko jest wyszukać odpowiednią przestrzeń do montażu, z reguły zaleca się stosowanie do zasad producenta. Należy mieć jednak na uwadze, że jeśli posiada się wyłącznie jedno urządzenie to warto postawić je w centralnym miejscu mieszkania, gdzie spędza się najwięcej czasu. Nawilżacz i oczyszczacz dla dzieci powinien natomiast znajdować się w pokoju dziecka. W przypadku oczyszczaczy powietrza warto jednak w zależności od metrażu mieszkania i układu pokoi przetestować różne opcje umieszczenia oczyszczacza powietrza. Dla tych, co nie chcą zapomnieć o oczyszczaczu powietrza pozostaje opcja przenoszenia urządzenia między różnymi pomieszczeniami. Należy mieć na uwadze, że kurz, sierść i różne drobinki zanieczyszczające powietrze występują w domowym środowisku praktycznie w każdym pomieszczeniu. Warto dodać, że podgrzewanie podłogowe w pomieszczeniu podnosi zanieczyszczenia z podłogi, źródłem zanieczyszczeń może być odzież (drobne włókna), zwierzęta (sierść), zapachy z kuchni, a także zanieczyszczone powietrze z zewnątrz (dym, kurz, smog itp.). Najczęściej wybieranym pomieszczeniem do ustawienia oczyszczacza powietrza jest sypialnia — dzięki czemu organizm łatwiej wypoczywa i zmniejsza się ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych.

Co wyróżnia najlepszych producentów oczyszczaczy powietrza:

Oczyszczacz powietrza Xiaomi

Producent ten słynie szczególnie z wysokiej jakości w bardzo niskiej cenie. Filtry są jednak dość drogie, ale nie ma to znaczenia, ponieważ urządzenia tej firmy można zakupić na bardzo przystępnych warunkach.

Oczyszczacz powietrza Philips

Philips to sprawdzony dostawca sprzętu elektronicznego na rynku. W swoich akcjach reklamowych kładzie duży nacisk na zdrowie i rodzinę, produkty sprawdzą się, gdy są kupowane z przeznaczeniem wykorzystania ich w pokoju dziecięcym.

Oczyszczacz powietrza Sharp

Sharp zasłynął szczególnie z telewizorów wysokiej jakości. Jest to producent, który dostarcza sprzęt wysokiej jakości, ale w wysokiej cenie.

Oczyszczacz powietrza Samsung

Samsung i oczyszczacze powietrza to bardzo stabilny wybór — producent ten słynie ze skutecznej polityki gwarancyjnej.

Oczyszczacz powietrza Dyson

Producent, który stawia na nowoczesny wygląd urządzeń. Dobry wybór dla osób, którym zależy na sprzęcie, który się wyróżnia.

Oczyszczacz powietrza Electrolux

Ta firma funkcjonuje na rynku od wielu lat, wybór tej firmy na pewno spotka się z wieloletnim zadowoleniem. Posiadają w ofercie zaawansowany oczyszczacz powietrza z wentylatorem.

Wyróżnione i polecane oczyszczacze powietrza 2024

Najczęściej zadawane pytania na temat oczyszczaczy powietrza:

Jaki oczyszczacz powietrza do dziecięcego pokoju?

Należy zdecydować się na modele z filtrem HEPA, dopasowane wydajnością do powierzchni dziecięcego pokoju.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Tak, to jest zakup, który pozytywnie wpłynie na zdrowie.

Czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz?

Oczyszczacze powietrza z odpowiednimi filtrami np. HEPA usuwają kurz z powietrza.

Czy oczyszczacz powietrza jest zdrowy?

Odnośnie do urządzenia, jakim jest oczyszczacz powietrza badania naukowe wykazały, że nie ma skutków negatywnych stosowania oczyszczaczy.

Oczyszczacz powietrza przy alergii na kota

Urządzenie wyposażone w najbardziej podstawowy filtr, z absolutnie najniższej kategorii cenowej skutecznie poradzi sobie z pozbyciem się sierści. W przypadku alergii warto jednak zapoznać się z tematem filtru foto katalitycznego.

Oczyszczacz powietrza czy nawilżacz?

W zależności od indywidualnych potrzeb, ale należy mieć na uwadze fakt, że nawilżacz wpływa pozytywnie na komfort przebywania w pomieszczeniu, dzięki czemu skóra na dłoniach czy twarzy nie wysycha, ponadto suche powietrze wysusza górny układ oddechowy.

Jak używać oczyszczacza powietrza?

W zależności od zaleceń producenta, ale wystarczy uruchomić urządzenie i odczekać kilka chwil na oczyszczenie powietrza.

Czy oczyszczacz powietrza pomaga alergikom?

Tak, urządzenia wyposażone w odpowiednie filtry wpływają pozytywnie na zdrowie i samopoczucie alergików.

Czy oczyszczacz powietrza usuwa zapachy?

Jeśli oczyszczacz wyposażony jest w filtr węglowy, to oczyszcza pomieszczenie z tych przykrych, jaki i kuchennych zapachów.

2 komentarze

 1. My polecamy oczyszczacz Blaupunkt uvirus killer z jonizacją i lampą UV. Mamy od kiedy synek się pojawił, żałuję że przy pierwszej córeczce nie kupiliśmy oczyszczacz, uniknęłoby to wielu problemów z oddychaniem w nocy i dałoby nam dłużej pospać

 2. Najbardziej zaawansowane technologicznie oczyszczacze produkuje firma Mateko- to oni wystawiają się na targach IFA w Berlinie żeby pokazać najnowsze swoje osiągnięcia w oczyszczaczach powietrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *