Ranking TOP 10: Barierka na schody — zabezpieczająca 2024

Drogi rodzicu, zastanawiałeś się jakie niebezpieczeństwa czyhają na twoją małą pociechę w domu? Wydawać by się mogło, że największym zagrożeniem jest wystający ostry blat, łatwo dostępne zawory gazowe, czy niskie parapety.

Choć powyższe elementy jak najbardziej powinny być zabezpieczone, to w mieszkaniu istnieją także inne, poważne niebezpieczeństwa. Jednym z zagrożeń są schody, a zatem potencjalnie niewinny i bezproblemowy element konstrukcji domu. Dla dzieci stopnie schodowe mogą wywoływać wysokie ryzyko przewrócenia się, często upadku z bardzo dużej wysokości.

W skrajnych przypadkach taki wypadek może skończyć się wizytą w szpitalu i bolesnym zabiegiem szycia ran. Rankingowe barierki na schody dla dzieci, które stanowią znany i sprawdzony sposób na ochronę najmłodszych przed kontuzjami, zdecydowanie sprawdzą się tam, gdzie umiejscowiono schody. Bramki zabezpieczające dla dzieci stanowią fizyczną barierę „nie do przejścia”, w związku z czym dzieci, podczas beztroskiej zabawy, nie będą ryzykowały upadkiem ze schodów.

Barierka na schody ranking czerwiec 2024

Co daje zabezpieczenie schodów dla dzieci

Zastosowanie przegród z rankingu, oddzielających powierzchnię płaską od rozpoczynających się schodów, stanowi gwarancję bezpieczeństwa dla małych domowników.

Pewność ochrony pociechy jest czymś niematerialnym, a zatem rodzic nie otrzymuje nic konkretnego, poza pełnym przekonaniem, iż dziecku nie stanie się krzywda. Zwykle reagujemy zbyt późno: gdy małe dziecko dozna kontuzji bądź nieprzyjemnie poobija się, spadając z choćby niewielkich schodów. Wówczas będziemy zadawać sobie pytanie: dlaczego nie stała tam ochronna barierka na schody? Nieprzyjemnych zdarzeń można uniknąć zawczasu. Zapobieganie zagrożeniom jest szczególnie ważne, jeśli w naszym domu znajdują się niewielkie osoby. Musimy wtedy myśleć nie tylko za siebie, ale przede wszystkim za maluchy, które podczas beztroskiej zabawy rzadko patrzą pod nogi.

Furtka na schody dla dzieci daje ochronę wszystkim domownikom: także psom, które rzadko będą decydowały się na forsowanie przejścia. Zabezpieczająca schody barierka umożliwia kontrolowanie tego, kto wchodzi na dany teren. Nieco więksi domownicy powinni wyrobić w sobie nawyk zamykania furtki za każdym razem, kiedy skorzystają z przejścia. Inną alternatywą są drewniane barierki na schody z opcją samo domykania się. W takim przypadku należy jednak szczególnie uważać, aby przesuwające się drzwiczki nie uderzyły nikogo, kto znajduje się za naszymi plecami.

Zabezpieczenia przed dziećmi na schody

Zwiększanie bezpieczeństwa dzieci, w kontekście ochraniania ich przed bolesnymi upadkami z wysokości, może być realizowane na kilka sposobów. Oprócz wspomnianych tradycyjnych furtek z rankingu, czy też drewnianych barierek, można zastosować niewielki płotek na schody. Sprawdzi się on szczególnie wtedy, gdy mały domownik jeszcze raczkuje. Niektóre wersje tej konstrukcji umożliwiają rozciąganie poszczególnych części, czy wysuwanie dodatkowych przestrzeni: dzięki czemu taka nowoczesna barierka na schody może być użytkowana przez wiele lat bez konieczności jej zmieniania.

Zabezpieczające furtki na schody dla dzieci spotykamy najczęściej w klasycznych, jasnych bądź ciemnych, odcieniach. Nie jest to jednak regułą. Zabezpieczenia nie muszą być wykonane w aż taki surowy sposób — jeśli chcemy ożywić wnętrze bądź nadać temu elementowi nieco blasku, dobrym rozwiązaniem będzie bramka ochronna dla dzieci w kolorze niebieskim, różowym, bądź żółtym. Wariantów zabezpieczeń jest całkiem sporo, rodzic może skorzystać m.in. z:

Schody w domu jako niebezpieczeństwo dla dziecka
  • bramek drewnianych rozsuwanych,
  • zabezpieczeń foliowych,
  • niewielkich progów ochronnych,
  • kolorowych siatek zabezpieczających,
  • furtek o różnej funkcjonalności.

Rozporowa bramka zabezpieczająca dla dzieci

Bramka schodowa musi zostać solidnie zainstalowana — w taki sposób, aby spełniała swoje zadanie i nie była sama w sobie zagrożeniem. Nie ma bowiem nic gorszego, niż element mający podnosić poziom bezpieczeństwa, który sam staje się czynnikiem niepewnym.

Rodzice muszą zwracać szczególną uwagę na dobór bramki rozporowej, który jest możliwy do zainstalowania w danym pomieszczeniu. Jeśli wiercenie w określonej płaszczyźnie nie jest możliwe do wykonania, a mocowania dolne nie wystarczają, warto spróbować rozporowych technik montażu. Bramka dziecięca instalowana rozporowo wybrana z rankingu może być przytwierdzana do różnych, stabilnych elementów. Tego typu element bywa stosowany także jako bramka bezpieczeństwa nie na schody, lecz na futrynę. Zapobiega to niekontrolowanemu wybieganiu małej pociechy z przestrzeni do zabawy.

W wielu przypadkach wygodniej taką furteczkę zamontować, zamiast drzwi niż montować ją w bezpośredniej bliskości schodów.

Barierka rozporowa na schody

Ochronna barierka na schody rozporowa powinna być zamocowana stabilnie na dwóch płaszczyznach. Rankingowy system rozporowy będzie działać poprawnie, gdy będzie rozpychał się w dwóch, przeciwnych kierunkach. Tego typu bramki są najprostsze w instalacji, jednakże wymagają solidnej balustrady po obu stronach schodów, lub balustrady po jednej stronie, a ściany po drugiej. Jeśli mamy taką możliwość instalacyjną, to barierki schodowe dla dzieci w systemie rozporowym są najbardziej praktyczne, łatwe w utrzymaniu i błyskawiczne w demontażu (możemy zabrać bramkę wszędzie tam, gdzie wyjeżdżamy z dzieckiem). Montaż barierki schodowej w takim przypadku również jest bezproblemowy, dlatego instalację może przeprowadzić praktycznie każdy, bez większego doświadczenia w majsterkowaniu.

Bramka zabezpieczająca na schody – bramka drewniana

Bramka drewniana, która wykonana jest z materiałów naturalnych, sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie mamy do czynienia z drewnianymi balustradami i takimi samymi schodami. Furtka drewniana na schody może być rozwijana (tzw. bramka harmonijkowa) lub stanowić zabezpieczenie schodów przed dziećmi w formie sztywnej (z otwieranymi drzwiczkami na lewo bądź na prawo).

Bramka na schody rozsuwana z materiału drewnianego może być, mniej trwała, jest jednak bardziej praktyczna w ciasnych przestrzeniach: otwieranie drzwiczek wymaga jednak trochę większej ilości miejsca, wobec czego taki element nie wszędzie może zostać zainstalowany. Z materiału drewnianego może zostać także wykonana rankingowa bramka na schody bez progu (z niskim punktem przewiercenia) lub bramka na schody przykręcana (wymagająca nieco większej ingerencji, tj. zrobienia nawierceń). Jeśli marzy nam się bramka na schody bez wiercenia, bezkonkurencyjna pozostaje furtka rozporowa.

Barierka na schody nowoczesna – bramka metalowa

Metalowa bramka na schody przykręcana może być bezpośrednio do schodów i balustrady, bądź — podobnie jak w przypadku drewnianych furtek z rozporami — może zostać zastosowana tam, gdzie jest możliwość umiejscowienia rozporów.

Najczęściej jednak ten element metalowy sprawdza się jako bramka na drzwi wewnętrzne. Aluminiowe ranty są zazwyczaj chudsze, niż w przypadku drewna, dlatego zajmują mniej przestrzeni w futrynie. W metalowych furtkach zastosowano zazwyczaj plastikowe zamknięcie do bramki zabezpieczającej w postaci ogranicznika. Furtki z aluminium są użyteczne, zazwyczaj także tańsze niż drewniane i bardziej podatne na uszkodzenia, niż jest to w przypadku bardzo twardych barier z drewna z TOP 10 w rankingu.

Podsumowanie

Jak zabezpieczyć schody przed dzieckiem? Nieocenioną pomocą, praktycznie bezawaryjną i zdecydowanie najwygodniejszą dla rodzica, są rankingowe blokady na schody dla dzieci. Mogą przyjmować one formę bramek, furtek i blokad progów. Sprawdzą się w każdym pomieszczeniu: tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona, przy raczkujących dzieciach idealnie sprawdzi się bramka ochronna zwijana. W innych przypadkach można zamontować furtki z otwieranymi drzwiczkami na oścież. Ochrona tego potencjalnie niebezpiecznego miejsca leży w interesie wszystkich domowników. Nie warto czekać, aż beztroska zabawa przerodzi się w płacz, a radość w nieoczekiwany smutek. Barierka na schody to bezpieczeństwo i komfort psychiczny rodzina, bardzo często stosowana jest przy drzwiach kuchennych, w domach bez schodów, gdyż w kuchni także czai się wiele niebezpieczeństw.

Wyróżnione przez redakcję bramki zabezpieczające 2024

Najczęściej zadawane pytania dotyczące bramki schodowej

Rankingowa bramka zabezpieczajaca schody przed dziećmi

Co zamiast barierki na schody?

Można zastosować tańsze odpowiedniki jak np. siatka zabezpieczająca schody lub roleta, jest to jednak dobre zabezpieczenie tylko przed raczkującymi dziećmi. Mali mistrzowie wspinaczki tego typu zabezpieczenia traktują jako wyzwanie i w końcu dadzą sobie z nim radę.

Jaka barierka na schody?

Ochronna barierka na schody powinna być wykonana ze sztywnego materiału, który nie ulega odkształceniu i z którym kilkunasto-miesięczne dziecko sobie nie poradzi. w przypadku raczkujących dzieci wystarczy rozwijana osłona — roleta bramkowa.

Jaka bramka na schody?

Kluczowe w doborze bramki na schody jest dobór mechanizmu zamknięcia, najbardziej popularne jest podwójne zabezpieczenie, gdzie trzeba przesunąć mechanizm blokady i unieść całą bramkę wejściową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *