Najlepszy kubek do picia dla dzieci Ranking 2024

Moment, w którym zaczynamy podawać naszemu maluchowi pierwsze napoje inne niż mleko, jest zawsze wielkim wydarzeniem zarówno w życiu dziecka, jak i rodziców. Chcielibyśmy dobrze przygotować się do tej chwili, żeby nie zrazić naszego dziecka do poznawania nowych smaków i maksymalnie usamodzielnić picie już od pierwszego roku życia. Poznajmy więc najlepsze kubki dla malucha, które pomogą dziecku wkroczyć w ten nowy świat oraz doskonalić swe umiejętności wraz z wiekiem.

Pierwszy kubek do picia dla niemowlaka — od kiedy zacząć?

Na rynku mamy ogromną ilość kubeczków do picia dla niemowlaka, dlatego powstało zestawienie rankingowe najlepszych modeli uwzględniające rozmiary bidonów dla maluchów. Niekapki są kolorowe, mają piękne wzory i ciekawe uchwyty. Różnią się między sobą kształtem, rodzajem ustnika i sposobem zamykania. My jako rodzice, mamy wiele możliwości, jednak nie ułatwia to nam dokonania właściwego wyboru pierwszego kubka do picia dla naszego dziecka. Czym więc się kierować?

Jak wybrać kubek odpowiedni do wieku?

Zacznijmy od wieku naszego bobasa. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby pierwsze napoje podawać dziecku nie wcześniej niż po ukończeniu przez niego szóstego miesiąca życia. Jest to stanowisko wspierane również przez ekspertów z zakresu karmienia piersią. Każdy bobas jest jednak inny i w indywidualnych sytuacjach istnieje możliwość podawania płynów nieco wcześniej — od 4 miesiąca życia. Właśnie tymi zaleceniami kierują się producenci akcesoriów dziecięcych i dbają o to, aby w ich ofercie był dostępny pierwszy kubeczek dla niemowlaka zarówno od czwartego, jak i od szóstego miesiąca życia.

Pierwszy kubek niekapek ranking lipiec 2024

Kubek z dziubkiem dla niemowląt czy kubek niekapek ze słomką — jak nauczyć dziecko pić z kubka niekapka?

Najlepszy kubek niekapek dla dziecka

Najistotniejszą sprawą, jaka nas — rodziców powinna zainteresować podczas zakupu kubeczka dla niemowlaka, jest rodzaj ustnika. Dla maluszków mających kilka miesięcy najczęściej polecany jest kubek niekapek z miękkim ustnikiem, przypominający w pewnym stopniu smoczek od butelki i dający się łatwo chwycić jak pierś mamy. Taki ustnik jest wykonany z atestowanego silikonu, który nie skrzywdzi malucha przy pierwszych próbach trafienia nim do ust.

Czasami dzieci, szczególnie te karmione piersią, nie chcą zaakceptować silikonowego ustnika w swoim pierwszym kubku do picia. Jest to dość powszechne i zupełnie naturalne. Warto wtedy wypróbować rankingowy kubek z rurką dla niemowlaka. Jest to inny typ kubka dla malucha, gdzie zamiast ustnika mamy słomkę, która umożliwia zasysanie płynu. Dzieci karmione piersią bardzo szybko uczą się pić z takiego kubeczka treningowego, ponieważ sposób ssania jest zbliżony do ssania mleka mamy. Warto również zaznaczyć, że eksperci z dziedziny logopedii polecają właśnie taki kubek treningowy dla niemowlaka jako pierwszy wybór, ponieważ nie wpływa on niekorzystnie na zgryz..

Istotną sprawą, gdy wybieramy pierwszy kubek do picia z rankingu, jest jego konstrukcja. Chcemy przecież, aby nasza pociecha zawsze miała do dyspozycji czysty kubeczek i dobrze by było, aby zawsze w razie potrzeby móc nasz kubek do picia dla niemowląt szybko umyć. Niestety kubki często mają mnóstwo trudno dostępnych miejsc utrudniających mycie. Warto więc wybierać kubeczki dla niemowląt, które są proste, dają się łatwo rozłożyć na części i dokładnie umyć.

Kubek niekapek ze słomką ranking lipiec 2024

Kubek treningowy czy niekapek — co lepsze dla rocznego dziecka?

Kiedy nasz malec już nieco podrośnie, ma swoje ulubione napoje i posiłki, to warto przemyśleć zmianę kubeczka do picia z typowo niemowlęcego na bardziej dostosowany rozmiar. Roczne dziecko zazwyczaj świetnie opanowało już picie ze swojego dotychczasowego kubka, jednak pojawiają się takie kwestie jak jego pojemność. Kubek do picia dla niemowląt jest niewielki i roczne dziecko może potrzebować większej ilości płynu. Można oczywiście uzupełniać poziom regularnie, jednak na spacerze czy dłuższym wyjściu warto by było, mieć przy sobie kubek o nieco większym rozmiarze — pojemności. Kolejną kwestią jest to, że wraz z rozwojem nasze dziecko powinno odchodzić już od miękkich ustników i smoczków po to, aby zdobywać nowe umiejętności samodzielnego picia. 

Kubek z twardym ustnikiem czy kubeczek treningowy — jak  wybrać?

Najistotniejszą różnicą pomiędzy kubkiem niekapkiem a kubkiem treningowym jest sposób wypływania płynu. Niekapek dla rocznego dziecka będzie charakteryzował się tym, że aby wydobyć napój ze środka nasz maluch będzie musiał włożyć w to wysiłek. Dzięki temu nasz maluch nie obleje się napojem oraz kubeczek będzie można bez strachu włożyć do torby podczas spaceru czy podróży. W rankingu znajdziemy również kubek termiczny niekapek, który pozwoli naszemu maluchowi podczas spaceru pić napój o stałej temperaturze. Niektóre dzieci nie są jednak zwolennikami niekapków z twardym ustnikiem lub nie mają tyle siły, żeby z takiego kubka wydobyć napój. Jest to jak najbardziej zrozumiałe i wtedy alternatywą jest kubeczek treningowy. Różni się on od niekapka tym, że płyn wydobywa się ze środka bez żadnego wysiłku ze strony dziecka, można więc powiedzieć, że kubeczek jest grawitacyjny z organicznikiem wypływającego napoju. Kubek treningowy może występować w różnej formie — jako tradycyjny kubeczek treningowy z ustnikiem, kubek z rurką, bidon dla dzieci lub najbardziej nowoczesny — kubek z zaworkiem w zakrętce. Wybór jest więc ogromny i najważniejsze to wsłuchać się w potrzeby swojego dziecka i razem z nim wybrać najbardziej komfortowy sposób picia.

Kubek dla kilkulatka — na co zwrócić uwagę?

Kubek do picia dla dzieci

Jeśli chcemy kupić odpowiednio dobry kubek dla 2-latka, to warto zwrócić uwagę na to, do czego on ma służyć. Jeśli ma być to sprzęt do picia wody w domu, to najlepszym rozwiązaniem będzie kubeczek treningowy, który pozwoli na ćwiczenie umiejętności samodzielnego picia. Na spacer warto zdecydować się na bidon dla dzieci lub termiczny kubek niekapek. Jeśli natomiast potrzebny nam jest kubek do mleka dla 2-latka, to warto jednak postawić na tradycyjny niekapek, który uchroni dziecko przed oblaniem się ciepłym mlekiem oraz uchroni przed rozlewaniem picia. 

Kubek dla 3-latka należy również dobierać zgodnie z potrzebami dziecka, jednak warto, aby coraz częściej wprowadzać naszemu maluchowi tradycyjny kubek dla dorosłych, wykluczając tym samym stopniowo wszelkie bidony dla dzieci. Dziecko będzie nam wdzięczne za taką lekcję w domu, ponieważ w przedszkolu z większą śmiałością będzie mogło z takich rozwiązań korzystać.

Wyróżnione przez redakcję kubki niekapki 2024

Jaki kubek dla 6-miesięcznego dziecka?

Początkowy kubeczek niekapek do nauki, powinien być wyposażony w miękką słomkę, aby dziecko przy próbie picia nie wyrządziło sobie krzywdy.

Jaki kubek do nauki picia?

Kubeczek do nauki powinien być wyposażony w ergonomiczne uchwyty, antypoślizgowa powłoka powinna zabezpieczać, kubeczek przed ślizganiem się w rączce dziecka. Bardzo przydatna jest także antypoślizgowa powierzchnia dna niekapka.

Czym się różni kubek treningowy od niekapka?

Oba typy kubeczków przeznaczone są dla dzieci, jednak na zupełnie innym etapie rozwoju. Kubek treningowy ma być elementem przejściowym między kubkiem ze słomką a zwykłym kubeczkiem. Kubek treningowy może mieć mechanizm uniemożliwiający przewrócenie się kubeczka, jednak nie ma zaworka, który uniemożliwiłby wylanie cieczy z wnętrza po jego przechyleniu w trakcie picia.

5 komentarzy

  1. Świetnym zakupem okazał się kubek 360 Drink Master. Jego wygodny uchwyt ułatwia picie oraz przenoszenie kubka, nawet w przypadku małych dzieci o ograniczonej sile rąk.

  2. Słomka w kubeczku B.Box ma idealną długość, mój maluch bez wysiłku pije wodę, która się w nim znajduje. Dodatkowo uchwyty znajdujące się w tym kubku do picia są również zrobione z myślą o małych rączkach dzieci. Kubek b.box sam w sobie jest lekki, przez co dziecko nie ma problemu z jego chwyceniem i utrzymaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *